Dekoracja ścienna Makrama
Dekoracja ścienna Makrama

 Dekoracja ścienna - Makrama

Makrama – sztuka wiązania sznurków, bez użycia igieł, drutów lub szydełka. Wykorzystuje się tylko ludzkie dłonie.

 

Makrama stała się szalenie modna stosunkowo niedawno, ale jej korzenie sięgają odległych czasów. Staro­żytny wschód znał pismo węzełkowe. Pierwsi żeglarze pletli łańcuszki - talizmany i przywiązywali je na czubku masztu. Jako sztuka pomagały przetrwać długie rejsy. Inkowie w Pe­ru wiązali naszyjniki. Ich właśnie można nazwać twórcami pierwszych makram. Artystyczne sploty były stosowane w ceremonialnych tkaninach oraz ściennych dekoracjach w Chinach z III w.

W Europie rozpowszechniła się we Włoszech, Hiszpanii i przede wszystkim Francji. Wykorzystywano ją głównie do wykonywania elementów ozdobnych ubrań dla wyższych sfer, a nawet szat królewskich. W później­szych czasach bogate mieszczki ozdabiały ma­kramą wnętrza mieszkań. Wiązały narzuty, lambrekiny, serwety, makaty itd.

Modna w latach 70. XX wieku, znów osiąga szczyty popularności, dzisiaj powróciła do łask i jest wykorzystywana głównie do tworzenia dekoracji ściennych, kwietników, hamaków, huśtawek dla dzieci, ozdób na lampy.

Makrama na ścianę to jedno z częstszych rozwiązań. Poprzez zastosowanie odpowiedniego splotu, tworzy się ciekawą ozdobę ścienną, m.in. modny łapacz snów. Są niezwykle efektowne i stanowią świetny dodatek do mieszkania. Makramą można udekorować wszystko. Szczególnie sprawdzi się w dekoracji salonu i sypialni. Jest to genialny sposób na ocieplenie wnętrza i dodanie mu wyjątkowego stylu.

Nieodzownym elementem ozdób wiszących, takich jak makatki czy łapacze snów, są listewki, kijki, gałązki lub wysuszone korzenie. Stanowią one stelaż dekoracji oraz dodatkowy element zdobiący.

Chcesz ozdobić swojego kwiatka w doniczce? Makrama w tym celu sprawdzi się doskonale. Sprawi, że Twój kwiatek uzyska niepowtarzalny wygląd.

 

Jeśli chcesz wprowadzić makramę do swoich domowych stylizacji, a brakuje Tobie cierpliwości do robótek ręcznych, możesz zdecydować się na nasze ozdoby.

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl